“Daddy, THAT gum costs. $1.59. If you buy THIS gum for me, you’ll save 30c!”
“I know how we can save $1.59!”
“You’re mean.”
“No, I’m cheap.”
Similar:
Classroom collaboration marketplace
While I am uncomfortable with the whole ...
Business
Proto iPads and Paper Coexist in Classic Star Trek
Rewatching the classic Trek episode "The...
Cyberculture
Parallel structure in writing: Use it!
These comic panels cover the issue well....
Humanities
How hate and misinformation go viral: A case study of a Trump retweet
On Sunday night, President Donald Trump ...
Academia
And the girl has succeeded in getting me to wear t...
And the girl has succeeded in getting me...
Tweets
Judge: Apple conspired to fix eBook prices.
Judge: Apple conspired to fix eBook pric...
Books



@DennisJerz Math == #winning